Rosz ha Szana w żydowskim miasteczku

Rosz ha Szana w żydowskim miasteczku

Rejestracja została zamknięta.
Teatr i Klub Muzyczny Old Timers Garage

Rosz ha Szana w żydowskim miasteczku

2108 2108 osób obejrzało to wydarzenie.

KUP BILET

„Rosz ha Szana  w żydowskim miasteczku” – program z autorskimi utworami Zbigniewa Tepera. Tym razem opowieści z żydowskiego miasteczka odbędą się z naciskiem na święto trąbek czyli judaistyczne święto Nowego Roku. Program poszerzony o nowe piosenki o żydowskim miasteczku, które nie ma jednej nazwy z racji tego, że takich miasteczek było wiele. Ludzie w nich żyli, pracowali, sprzeczali się i kochali. Wierzyli w to, że tak będzie zawsze. Nie przewidzieli, że świat sztetla nie będzie wieczny. Tylko niektóre budynki z oknami jak oczy dziecka, pamiętają  świeżość tamtych dni. Może w jednym z okien, w którym wygląda zmęczona staruszka, siedziała kiedyś urocza, młoda dziewczyna, o której marzyli przystojni chłopcy. Na pytanie – kiedy to było? Odpowiedź nasuwa się sama. Niedawno. Dla niektórych to wieczność.

 „Mizrachi” to zespół , który w wielowymiarowym spojrzeniu na zmieniający się świat, próbuje opowiedzieć o nim czasami w sposób prosty a niekiedy zawoalowany. Pokazuje w swoich programach historie, które mają pierwiastki prawdy, oraz namacalne jak w opuszkach palców płaszczyzny po których poruszać się może nasza wyobraźnia. Tworzą go muzycy, którym w duszy gra. Wszystkie utwory są autorskimi kompozycjami Zbigniewa Tepera.

Zespół tworzą:

Zbigniew Teper : Poeta, pieśniarz, bard Zagłębia  Dąbrowskiego, bard pieśni żydowskich. Debiutował w roku 1985 zeszytem literackim „Nie wypuszczajcie papug za dnia” wydanym przez Klub Studencki „AKANT”  Uniwersytetu Śląskiego. Wydał  również „Wichry i piosenki” – zbiór utworów poetyckich na orkiestrę i pióro.  Nagrał dwie płyty autorskie: „Magiel czasu” oraz „Pieśni mojego Zagłębia”.

Występował na scenie z artystami i zespołami : Elżbieta Adamiak, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Stęszewski, Emilian Kamiński, Jan Nowicki, Urszula Makosz,  Chór cerkiewny „OKTOICH”,  Zespół „Krakowskie trio stroikowe”, Zespół „Klezmorim trio”, Zespoł „Kriva Drina”. Autor cyklicznych koncertów: „Retoryka czterech kultur” odbywających się w Sali Koncertowej MUZA w Sosnowcu oraz programów „Retoryka na językach” w najlepszych tłumaczeniach na kilkanaście języków świata. Jest również autorem koncertów zatytułowanych „Zagłębiowski Wieczór Bardów STATECZEK”.

Tłumaczeń jego utworów dokonano na kilkanaście języków: albański, angielski, arabski, czeski, chorwacki, esperanto, francuski, hebrajski, hiszpański, patwa(kreolski), rumuński, ukraiński.

Mateusz Prześlak – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, licznie koncertuje w kraju i za granicą solo i zespołowo. Nie boi się eksperymentów oraz gatunków muzycznych grając od jazzu przez rocka po klasykę. Spełnia się pedagogicznie w ramach swojej specjalności, aranżuje, komponuje.

Michał Kubarski – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.. Laureat czołowych nagród zdobytych podczas najbardziej prestiżowych konkursów i festiwali akordeonowych w kraju i za granicą.  W swoim dorobku artystycznym posiada takie osiągnięcia jak: I miejsce w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Coup Jeneusse” w Bratysławie (2003, Słowacja); V miejsce  w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy  w  Klingenthal (2006, Niemcy); I miejsce i GRAND PRIX w kat. A, Prezentacje muzyki akordeonowej „harmonia viva” (2006 Wrocław); Srebrny medal w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy  w  Castelfidardo (2007, Włochy).

Podczas swojej artystycznej edukacji otrzymał Stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Rektora AM w Katowicach oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest również stypendystą „Agrafki Muzycznej” organizowanej przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae oraz Krajowego Funduszu na rzecz dzieci.

Wielokrotnie występował z towarzyszeniem orkiestr pod batutą takich dyrygentów jak: Szymon Bywalec, Jan Wincenty Hawel, Maciej Sztor czy Sławomir Chrzanowski a jego wykonaniom towarzyszyły: Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Śląska, „AUKSO” orkiestra kameralna miasta Tychy. Miał możliwość występowania na scenie z Kasią Moś, Józefem Skrzekiem, Sebastianem Riedlem, Stanisławem Soyką, Renatą Przemyk, Nataszą Urbańską, Łukaszem Zagrobelnym.

Rejestracja na wydarzenie zakończona.
 

Data i godzina

04-10-2024 - 19:00 do
04-10-2024
 

Data zakończenia rejestracji

04-10-2024
 

Rodzaje wydarzeń

Podziel się z przyjaciółmi