Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • nie
  15
  Paź
  2017

  TEATRALNA LIGA MISTRZÓW - "Dziennik przebudzenia" Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz

  20:00Bilety: 50 zł

  Grają: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz
  Scenariusz: Magda Kupryjanowicz
  Na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha
  Muzyka: Piotr Łabonarski
  Reżyseria: Adam Ferency
  Premiera: 3.04.2017 r. Warszawa, Centrum Łowicka

  „Dziennik przebudzenia” wg Jerzego Pilcha w reżyserii Adama Ferencego:
  Czy zdarzyło się wam kiedykolwiek wyjść na miasto w butach nie od pary?
  I w dodatku - zadawać szyku w gościach?
  Arcydowcipna opowieść Pilcha o podobnym przypadku z humorem wykonana przez Adama Ferencego, którą Publiczność kwituje głośnym śmiechem. Niełatwo jednak z zapisków czynionych z dnia na dzień, o rozmaitym ciężarze gatunkowym, charakterze i tematyce, nieukładających się w naturalny sposób w dramaturgiczną całość ułożyć spektakl, który toczyć się będzie po wyraźnie wyznaczonym torze.
  Tym razem jednak udało się. Autorka adaptacji, Magda Kupryjanowicz znalazła sposób, aby anegdoty o pomylonych butach powiązać z refleksjami o literaturze i wyraziście zarysowanym stanem dochodzenia do sprawności, namiętnym poszukiwaniem zrozumienia i kontaktu.

  Dla bohatera, portretowanego przez Adama Ferencego ważny jest kontakt z drugą osobą – to jego asystentka (Joanna Kosierkiewicz), a jednocześnie ktoś jeszcze, nie do końca zdefiniowany, może muza, może ideał, a może… śmierć?
  W dialogu, a przynajmniej w obecności lub przewidywaniu obecności młodej kobiety odradza się nagle przerwane życie – nie do końca wprawdzie, ale jednak wyraźnie spowolnione i pokiereszowane. To metoda poszukiwania dla siebie miejsca i sensu, ważna wypowiedź artystów, pisarza i aktora, którzy odnajdują siebie, a w sobie dość siły, aby złapać nowy oddech. Być może doświadczenie przebytej choroby sprawia, że życie na nowo nabiera zapomnianego, oczywistego smaku.
  To trwające ponad godzinę spotkanie z frazą Pilcha idealnie modelowaną przez Ferencego, może okazać się ważna dla każdego chwilą namysłu, refleksji i odkrycia nowych czy też zapomnianych barw codzienności. To zarazem lekcja pokory i cierpliwości. Zaczyna się od z trudem wydobywanych dźwięków, zakłóconej artykulacji. Potem bohater zmaga się z lukami pamięci, aby na koniec z rosnącą pewnością siebie iść na spotkanie z zagadką jutra.

  *na kanwie rec. Tomasza Miłkowskiego