Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • pt
  12
  Lut
  2016

  TEATRALNA LIGA MISTRZÓW - B. Wrocławski - "Sex, prochy i rock and roll"

  20:00Bilety: 45 zł

  Eric Bogosian

  „Nie pamiętam, abym kiedykolwiek w życiu, tak bez wahania (…) podporządkował jakiś obejrzany i przeżyty spektakl, myślom konkretnego filozofa, jak ten nasz, dzisiejszy. I państwo znają tego genialnego filozofa, twórcę paradoksu o człowieku (…) To Blaise Pascal. To on prawie 350 lat temu napisał najdoskonalszą recenzję z dzisiejszego spektaklu (…)

  «Jakąż chimerą jest człowiek! Jakąż nowością! Jakim potworem, jakim chaosem, jaką sprzecznością. Jakim cudem! Osądzając go ze wszystkich stron naraz: toż to nędzny robak, kloaka prawdy, zlew niepewności i błędów – chwała i wstyd wszechświata.»

  W spektaklu panów Wrocławskiego i Orłowskiego pascalowskie słowo stało się ciałem – scenicznym, aż  brutalnym i czułym zarazem w swojej kameleonowej sceniczności. Dlatego z tak ogromną radością  dowiedziałem się (…) , że to wykonanie otrzymuje Nagrodę Teatru Chopina, jako najlepsze przedstawienie sezonu 2001 w Polsce, oparte na dramaturgii amerykańskiej. Przekazuję ją Panom, podszywając się pod serdeczny puls tej nagrody”.

  (Fragment wypowiedzi Tymoteusza Karpowicza wygłoszonej w 2012 roku w Teatrze Chopina w Chicago z okazji przyznania nagrody dla przedstawienia Erica Bogosiana pt. „Sex, prochy i rock and roll” w reżyserii Jacka Orłowskiego)

  Eric Bogosian, amerykański pisarz, aktor i reżyser, z pasją i niezwykłym poczuciem humoru opowiada o obłędzie  świata. Tworzy sugestywne i barwne  portrety bohaterów, którzy  wkraczają na scenę, by dokonać  publicznej spowiedzi pełnej  drwiny, bólu i wściekłości. W  galerii dziwaków i niebezpiecznych typów, reprezentujących wszystkie klasy społeczne, odkrywamy własne odbicie.

  Fundacja „teatr/studio/Łódź”  zaprasza na legendarny monodram w wykonaniu Bronisława Wrocławskiego.  Reżyser Jacek Orłowski wraz z Bronisławem Wrocławskim  właśnie tym przedstawieniem wprowadzili na  polskie sceny dramaturgię Erica Bogosiana. Był to pierwszy „One man show”  w  teatrze polskim. Od premiery w 1997 roku do dziś dnia „Sex, prochy i rock and roll” pozostaje jednym z najpopularniejszych  i najbardziej nagradzanych przedstawień w ostatnich dwóch dekadach. To zasługa świetnego tekstu, błyskotliwej reżyserii i wybitnej kreacji aktorskiej.

  „Sex, prochy i rock and roll” jest pierwszą częścią słynnego tryptyku monodramów. Pozostałe dwie to: „Czołem wbijając gwoździe w podłogę” i „Obudź się i poczuj smak kawy”. Reżyserem wszystkich przedstawień jest Jacek Orłowski, a wykonawcą Bronisław Wrocławski.

  Przekład – Sławomir Michał Chwastowski
  Muzyka – Tadeusz Kulas
  Występuje – Bronisław Wrocławski
  Reżyseria i opracowanie tekstu – Jacek Orłowski