Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • śr
  18
  Lis
  2015

  Maja SIKOROWSKA & SOKÓŁ Orkestar

  20:00Bilety przedsprzedaż: 25 zł Bilety w dniu koncertu: 30 zł

  MAJA SIKOROWSKA
  Urodzona w Krakowie, córka Andrzeja Sikorowskiego. Wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu a także licencjat na krakowskiej AWF. Przez wiele lat wokalistka zespołu Pod Budą z którą wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z zespołem własnym u boku ojca, Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę KRAKÓW-SALONIKI (platynowa płyta), nominowaną w 2006r do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami ŚNIEGU CIENIUTKI OPŁATEK a w 2010 roku ukazał się album SPRAWA RODZINNA. Współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę AVRA - poruszające współbrzmienie głosu i instrumentów przenosi słuchaczy w
  południowe rejony Europy, wprost do słonecznej Grecji. Obecnie współpracuje z Przemkiem Sokołem i jego zespołem Sokół Orkestar.

  PRZEMYSŁAW SOKÓŁ
  Trębacz, aranżer, kompozytor. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku lat siedmiu w klasie fortepianu, w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie. Siedem lat później został uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina, gdzie rozpoczął naukę gry na trąbce. W roku 1999 rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku. Miłośnik jazzu, muzyki bałkańskiej, latynoskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Współpracował zarówno z orkiestrami symfonicznymi, jak i wieloma wybitnymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne - min. Katarzyną Geartner, Agnieszką Chrzanowską, Pauliną Bisztygą, Renatą Przemyk, Markiem Bałatą, Maciejem Maleńczukiem, Januszem Radkiem, Zespołem Bakshish oraz wieloma innymi. Współtworzy Frittatę - zespół zapraszany na międzynarodowe festiwale min. przez Nigela Kennedy'ego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, min. Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem im. Juliusza Słowackiego oraz Teatrem Ludowym. Dzięki dużej rozpiętości fascynacji muzycznych, jego gra nabiera wyrazistego charakteru, wywodzącego się z jazzowych korzeni, co w połączeniu z wpływami muzyki etnicznej daje oryginalną poetykę.

  SOKÓŁ ORKESTAR
  - to projekt będący odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną. Zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został tu położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Ale nie tylko. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie... Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. A wszystko to uderza z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych.

  O PROJEKCIE MUZYCZNYM MAI SIKOROWSKIEJ & SOKÓŁ ORKESTAR:
  Maja Sikorowska ma za sobą kilka lat pracy estradowej z zespołem Pod Budą. Śpiewa także w duecie ze swoim ojcem – Andrzejem Sikorowskim, z którym nagrała trzy płyty: Kraków–Saloniki (płyta nominowana do nagrody Fryderyka), Sprawa rodzinna oraz Śniegu cieniutki opłatek. W 2011 roku nagrała wraz z Kroke płytę AVRA, zaśpiewaną w całości w języku greckim. Obecnie współpracuje z Przemkiem Sokołem, trębaczem, kompozytorem i aranżerem, który zafascynowany jest muzyką etniczną. W 2011 roku Przemek Sokół stworzył zespół Sokół Orkestar. Wszyscy artyści uczestniczący w projekcie to wykształceni muzycy, większość absolwenci Akademii Muzycznych. Na repertuar zespołu składają się autorskie piosenki Przemka, utwory pełne bałkańskiej energii, piorunująca siła instrumentów dętych blaszanych w ethno-rockowej odsłonie, a także stare melodie z terenów Polski w nowoczesnych aranżacjach. W czerwcu tegoż samego roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Sokół Orkestar - SLAVIC SOUL. Wraz z Mają Sikorowską przygotowują wspólną płytę, która utrzymana będzie w bałkańskiej stylistyce z polskimi i greckimi piosenkami. Jej wydanie przewidziane jest na rok 2015.
  SUPLEMENT: W połowie sierpnia 2014 roku, Sokół Orkestar jako pierwszy zespół z Polski (i spoza Bałkanów) zdobył drugie miejsce prestiżowym, międzynarodowym festiwalu trąbki w Guczy. Nagroda Nagrodzeni: Sokół Orkestar, II Miejsce

  FESTIWAL W GUCZY:
  Festiwal jest organizowany od 54 lat. Jest największym festiwalem na Bałkanach i zarazem największym festiwalem trąbki (instr. dętych blaszanych) na świecie - stąd jego serbska nazwa "Sabor Trubacza" - czyli zlot trębaczy. Od pięciu lat została utworzona nowa kategoria - konkurs międzynarodowy. Sokół Orkestar jako pierwszy zespół z Polski (i spoza Bałkanów) zdobył drugie miejsce na tym festiwalu. Festiwal co roku skupia największe gwiazdy tej muzyki, takie jak Boban Marković, Goran Bregović czy Dejan Lazarević, a ilość ludzi odwiedzających to miejsce waha się pomiędzy 500 tys. a 700 tys. ludzi nie tylko z Bałkanów, ale obecnie już z całej Europy.