Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • pt
  25
  Lut
  2011

  Mirosław Czyżykiewicz

  19:00Bilety: 50 zł

   

   

  Mirosław CzyżykiewiczSolowy koncert Mirosława Czyżykiewicza. Mirosław Czyżykiewicz to z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. W latach osiemdziesiątych związany ze studenckim ruchem artystycznym. Debiutował wierszami w „Radarze", 1986 roku. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu", programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej. Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990. Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Światwidzialny" w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami. Uczestniczył w koncercie „Kraina łagodności" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1995 i 1996. Wystąpił ze swoimi recitalami na „Przeglądzie Piosenki Aktorskiej" we Wrocławiu w 1989 i 1996 roku i jako uczestnik wielu koncertów na tym przeglądzie. Od dwudziestu lat stały współpracownik Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

  Dorobek artystyczny to:

  - Autorska płyta analogowa „Autoportret I" (Muza - Polskie Nagrania 1989),
  - Autorska płyta CD „AVE" (Pomaton EMI 1999),
  - CD "Superata" (Pomaton EMI 2000) - podwójny album („Autoportret 1, „Świat Widzialny")
  - Autorska płyta CD „ALLEZ" (Pomaton EMI 2005) - nominowana do nagrody Fryderyka
  - Projekt muzyczny Jerzego Satanowskiego "Zanim będziesz u brzegu" w duecie z Hanną Banaszak nominowana do prestiżowej muzycznej nagrody FRYDERYK 2001,
  - „Nie żałuję" i „Przepraszam za świat"- piosenki Agnieszki Osieckiej - z muzyką Jerzego Satanowskiego,
  - Wykonawca w projektach literacko-muzycznych Jerzego Satanowskiego:

  * „Stachura- czyli list do pozostałych",
  * „Konie Narowiste - piosenki W. Wysockiego",
  * Piosenki STS-u „Myślenie ma kolosalną przeszłość",
  * Piosenki Jana Wołka „Para Nasycona",
  * „Księga się pisze" - u boku S. Celińskiej i T. Budzisz-Krzyżanowskiej,
  * Udzielał swojego głosu w spektaklach: „Dziady" w reżyserii J. Englerta, „Dybuk" w reżyserii A. Holland oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" M. Koterskiego.

  - I Laureat Nagrody im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
  - Wraz z F. H. Tabęckim i J. Bończykiem wykonawca programu „Raj", prezentowanego niegdyś przez TRIO: Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski.
  - Wiele indywidualnych recitali w kraju i za granicą.
  - Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi muzykami miedzy in. P. Perliński, Z. Łapiński,
  Z. Wegehaut, T. Szukalski, H. Miśkiewicz, W. Zieliński, J. Strobel
  - z wybitnymi muzykami, którzy towarzyszą mu przy recitalach - tworzących Kameleon (patrz : muzycy): Hadrian F. Tabęcki, Sebastian Wypych, Mariusz Jeka, Radosław Kiszewski, Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz, Bartosz Krauz.

  W powyższym tekście nie uwzględniono całości dokonań twórczości Mirosława Czyżykiewicza.