Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • wt
  15
  Sty
  2013

  Wędruj z nami... naszym szlakiem!

  18:00wstęp wolny

  Wędruj z Nami Naszym Szlakiem w Old Timers GarageZapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wędruj z nami...naszym szlakiem". Podczas spotkania odwiedzimy niecodziennych gości południowych dzielnic Katowic by później przenieść się w średniowieczną krainę wikingów do Islandii.

  Podczas pierwszej prezentacji spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Katowice jako miasto wojewódzkie a w szczególności jego południowe dzielnice mają się czym chwalić? Jak każde miasto szczyci się zdarzeniami historycznymi, bitwami, pochodzeniem znanych osobistości, ale czy dochodziło tu do zdarzeń, a w tym wizyt znanych osób, co utrwaliło się lokalnej społeczności? Trudne jest to do uchwycenia, bowiem nasze dzisiejsze dzielnice nie stanowiły miejsc docelowych podróży, a i z historii szkolnej nie dowiadujemy się czy odbywały się tu potyczki wojenne i zdarzenia znamienne. Tym bardziej to trudne, iż obecna ranga wojewódzkiego miasta Katowic, jakby z góry przesądza o drugorzędnej roli południowych dzielnic. Czy aby na pewno nie mamy się czym chwalić? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć Bartłomiej Zatorski - przewodnik beskidzki i pasjonata historii Katowic.

  Następnie wysłuchamy relacji z 5 - tygodniowej podróży po Islandii. Prelegentów - jako historyków szczególnie interesowały miejsca związane z wczesnym średniowieczem. Przedstawione zostaną zdjęcia ze zrekonstruowanych darniowych farm z epoki wikingów, średniowiecznych kościołów oraz skansenów archeologicznych i etnograficznych. Pokażemy jak wyglądały wędrówki wśród gorących źródeł, wygasłych wulkanów, wodospadów i niezwykłych gór, fiordów i lodowców. Przejdziemy kilkoma ciekawymi szlakami turystycznymi oraz odwiedzimy wyspę  Heimaey znaną z erupcji wulkanu w latach 70-tych, Złoty Krąg, Lodową Lagunę a także wirtualnie przejdziemy jedną z najciekawszych górskich tras z Landmannalaugar do Þórsmörk, Wschodnie Fiordy, niezwykłe okolice jeziora Myvatn i okolice Rejkiawiku.
  Po Islandii oprowadzą nas Agnieszka Głowacka-Wolniczak i Rafał Wolniczak - podróżnicy i pasjonaci epoki średniowiecza.

  Klub Old Timers Garage zaprasza na koncert nietuzinkowych muzyków pod tytułem "Zimowe Sny".

  AJAGORE to formacja z powoli dojrzewającego w naszym kraju nurtu jam band. Muzycy na co dzień kontraktowani są jako wzięci producenci płyt, m.in. znanych polskich wykonawców takich jak: Krystyna Prońko czy Grażyna Łobaszewska (doskonale przyjęta przez krytykę płyta Dziwny jest…). Obecnie zespół zaangażowany jest w produkcję solowego albumu Macieja Miecznikowskiego, który powraca do muzycznych korzeni.

  Swoje artystyczne ambicje AJAGORE spełnia, koncertując z własnym repertuarem. W dorobku ma dwie autorskie płyty. Ostatnia to właśnie Zimowe sny, na której wystąpiło ponad dwudziestu muzycznych gości, między innymi Grażyna Łobaszewska oraz Krystyna Prońko, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Grzegorz Nagórski, Paweł Serafiński, Piotr Mania,Maciej Rychły, Przemek Dyakowski, Irek Wojtczak, Dominik Bukowski i wielu innych. Muzyka AJAGORE to swobodne interpretacje wspaniałych polskich tekstów ludowych Oskara Kolberga, Romana Landowskiego czy też  Grzegorza Ciechowskiego, w których gatunek muzyczny jest tylko narzędziem do stworzenia odpowiedniego klimatu w piosence. Słyszalne są obszerne elementy folku, jazzu, bluesa, rocka oraz rhythm’n’bluesa itd.

  Nowoczesność i jakość dokonań zespołu sprawia, że artyści częściej występują za granicą naszego kraju. Doceniony w świecie, AJAGORE z przyjemnością zaprezentuje się Warszawskiej publiczności.

  Zespół w składzie:

  Sławomir Kornas – bas, śpiew
  Maciej Kortas – gitary, banjo, dobro, syntezator gitarowy
  Michał Szczeblewski – perkusja

  Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE