Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • nie
  29
  Wrz
  2013

  Spektakl teatralny "Kontrabanda"

  20:00Bilety parter: 25 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu spektaklu

  Kontrabanda w Old Timers GarageObsada: Sebastian Cybulski (Bob), Marek Pituch (Prof), Jakub Wons (Don)
  Reżyseria:
  Adam Sajnuk
  Autor:
  David Mamet
  Scenografia: Adam Grządziel
  Oświetlenie: Grzegorz Wydmuch
  Wizualizacje: Jerzy Drozda Jr

  Na podstawie American Buffalo Davida Mameta.

  „Kontrabanda” to polska adaptacja dramatu „American Buffalo” Davida Mameta, amerykańskiego pisarza znanego m. in z dramatów „Glengarrry Glen Ross”, scenariuszy filmowych „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Nietykalni”, czy wreszcie reżysera filmowego „Wydziału zabójstw”, „Skok”.

  Rewelacyjne, aktualne tłumaczenie Kondratiuka nadaje tekstowi polski koloryt i typowy sarkastyczny dowcip. „American Buffalo” Davida Mameta to czarna komedia osadzona w realiach amerykańskiego prowincjonalnego miasteczka (Buffalo) połowy lat 90-tych. Bohaterami są trzej życiowi nieudacznicy w średnim wieku. Panowie planują „skok” na przypadkowego klienta lombardu. Misternie przygotowany plan okazuje się z biegiem akcji pełen luk, niedociągnięć, źle przygotowanych założeń, niesprawdzonych informacji.

  „Kontrabanda” - adaptacja scenariusza Mameta w tłumaczeniu Janusza Kondratiuka przenosi akcję dramatu dosłownie i w przenośni na „polskie podwórko”. I tak podupadający amerykański lombard zamienia się w uliczny „śmieciowy” stragan z towarem wszelakim: bateryjki, obcinarki włosów w uszach, nożyki, płyty dvd i stare czasopisma. Amerykańscy podstarzali „żigolo” z Buffalo stają się trzydziestolatkami z polskiego prowincjonalnego miasteczka, a może z wielkomiejskiego przejścia podziemnego.
  Świat fikcji wypełnia i wręcz zastępuje im realny świat, pozwalając przetrwać nudę, beznadzieję, marazm szarej rzeczywistości. Zafascynowani i zainspirowani gangsterskim mitem podstawowe wzorce zachowania - stylu bycia, mówienia i kreowania wzajemnych relacji czerpią z amerykańskiego kina. Granice miedzy fikcją a „realem” stają się płynne, a z czasem zacierają się prowadząc do całkowitego zatracenia się bohaterów w świecie własnych imaginacji, a w konsekwencji do tragedii. Życie w fikcji to jednocześnie rażący brak dystansu, umiejętności właściwej oceny i możliwości funkcjonowania w trzeźwy, racjonalny sposób.