Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • pt
  02
  Lis
  2012

  Mech - Zaduszki w Old Timers Garage

  20:00Bilety: 35 zł przedsprzedaż, 45 zł w dniu koncertu

  Mech w Old Timers GarageW Old Timers Garage po raz kolejny gościć będziemy zespół MECH. Tym razem zapraszamy na koncert zaduszkowy. W ramach wydarzenia odbędą się wybory "Miss & Mister Baba Jaga". Zachęcamy więc do przyjścia do Old Timers Garage w stosownym przebraniu (bez przebrania nie wpuszczamy). Spośród wszystkich przebranych osób wybrana zostanie Miss Baba Jaga. Wyboru dokona - sam Maciek Januszko. Dla najlepiej przebranej Baby Jagi przewidziano nagrodę! Zapraszamy do zabawy!

  I jeszcze jedno... Na koncert zespołu MECH w Old Timers Garage, specjalnie z USA przyjedzie legendarny muzyk Robert Millord Milewski - współzałożyciel zespołu. Będzie to pierwszy od 25 lat wspólny występ Maćka Januszko i Roberta Milewskiego! Robert Milewski grał na klawiszach i był wokalista na dwóch płytach długogrających (LP) grupy Mech: Bluffmania i Tasmania (obie 1983) oraz na kilku singlach i serii nagrań dla radia w 1980 r. Z zespołem tym wystąpił na kilkuset koncertach w Polsce, Berlinie Zachodnim, w Czechosłowacji i w Moskwie (wówczas w ZSRR). Po kilkukrotnych odmowach występów na dużych imprezach firmowanych przez ówczesne komunistyczne władze, oświadczono mu, że nie będzie mógł więcej publicznie występować i publikować swoich nagrań.

  MECH powstał w roku 1977 w Warszawie. Początkowo działał w składzie: Maciej Januszko - śpiew, gitara; Robert Milewski - śpiew, klawisze; Janusz Lakomiec - gitara; Krzysztof Fijalkowski - bas; Adam Lewandowski - perkusja (min. Air Condition); Andrzej Nowicki - bas (później Perfect) i Janusz Domanski - perkusja. Od 1981 roku MECH działał w składzie: Maciej Januszko - gitara bass, gitara, śpiew, Janusz Lakomiec - gitara, śpiew, Robert Milewski - instrumenty klawiszowe, śpiew, Andrzej Dylewski - perkusja, instrumenty perkusyjne i w tym składzie nagrał dwie legendarne płyty - Bluffmanie i Tasmanie.

  Obecnie zespól powraca, z inicjatywy Jurka Owsiaka i Janusza „Kosy” Kosińskiego w składzie Maciej Januszko - śpiew, Piotr DZIKI Chancewicz gitary Krzysztof Najman - bas i Piotr Pawłowski - perkusja Jesienią 2005 roku nagrywa muzykę do gry PAINKILLER i płytę „Mech” na której usłyszeć można kilka starych utworów w nowych aranżacjach oraz nowe, niezwykle dynamiczne , utrzymane w powracającej konwencji hard i heavy rocka. Na płycie znalazły się także teledyski do utworów „Painkiller” i „Nie widzieć nic”.

  Mech zagrał na największych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych w kraju i ma w dorobku występy w takich miejscach jak Przystanek Woodstock, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie, METAL HAMMER FESTIVAL, oraz u boku takich gwiazd jak KORN, Black Label Society SOULFLY, a także BLACK SABBATH-HEAVEN&HELL czy URIAH HEEP.

  Zespół jest pomysłodawcą i gospodarzem corocznego festiwalu MECH-DAY Rock nad Bałtykiem w Kołobrzegu gdzie na zaproszenie MECH-u wystąpili min. CARRION, POGODNO, LIPALI, ACID DRINKERS, TSA, MACIEJ MALEŃCZUK, HEY, VOO VOO.

  Słów kilka o Babie Jadze:

  Postać Baby Jagi, pierwotnie prawdopodobnie ważna w słowiańskiej mitologii, przetrwała jedynie w zdegradowanej formie jako element folkloru. Występuje teraz jako stara, odrażająca wiedźma (obwisłe piersi, jedna kościana noga, ślepa lub niedowidząca a na pewno głucha jak pień baobabu), mieszkająca w chatce na kurzej stopce w głębi lasu. Babie Jadze często towarzyszy czarny i biały kot, kruk, Sowa lub wąż. Porywa błąkających się po lesie ludzi (zwłaszcza dzieci), a następnie je morduje i zjada. Przypisuje się jej też zsyłanie chorób i innych dolegliwości – zwłaszcza boleści i zgagi oraz tremensów poalkoholowych w które wpadają nieobeznani w tej materii a chętni do towarzyszenia jej w ucztach adepci. Sporadycznie występuje w folklorze motyw łaskawej Baby Jagi, pomagającej ludziom.

  Etymologię słowa jaga wywodzi się od prasłowiańskiego(j)ęga (por. pol. jędza), oznaczającego "męka", "męczarnia", "groza", "niebezpieczny". Badacze próbują rekonstruować pierwotną funkcję Baby Jagi jako władczyni zwierząt leśnych i postać związaną ze światem zmarłych, być może zdegradowane bóstwo żeńskie lub demona. Możliwa jest także pierwotna funkcja Baby Jagi jako kapłanki odpowiedzialnej za obrzędową inicjację dziewczynek (stąd motyw pożerania).
  Postać Baby Jagi ma liczne odpowiedniki w wierzeniach ludów europejskich i ich bliskich sąsiadów, np. niemiecka Frau Holle – wtedy jest specjalistą od GrosseWurstActionImmision Gmbh czyli unasieniania nowych zastępów dziewcząt.

  Baba Jaga występuje także jako rumuńska Vîjbaba, węgierska wiedźma Bogorkań, włoska Betan lub Betunia, u Adygów Naszguszidza czy Naguczica (Нашгушидза, Нагучица), u Ketów Chosedem (Хосэдэм), kirgisko-kazachska Żałmauyz Kempir (Жалмауыз Кемпир; w wierzeniach Kirgizów jej odmianą jest demon - mite o wyglądzie staruchy ubranej w łachmany, żyjącej w górach, w lesie, z dala od ludzkich siedzib, który porywa dziewczynki do swego szałasu, wysysa z nich krew a na końcu zjada - bliski tej postaci będzie demon żałmauyz u Tatarów kazańskich podobne istoty odnajdziemy też u Ujgurów, Baszkirów, Uzbeków i Nogajców) czy albańska Syqenëza. Wskazuje się także na podobieństwo do greckiej Kirke.

  Dodatkowo w ramach wydarzenia odbędzie się wernisaż prac fotograficznych pt. "Miejsca Opuszczone". Wystawę będzie można oglądać do końca roku bezpłatnie od godz. 17:00 do 18:00 oraz po koncercie lub spektaklu.

  FrugoPrzed koncertem odbędzie się degustacja napojów FRUGO.