Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • wt
  22
  Mar
  2011

  Wieczór konesera - La Folia

  20:00wstęp wolny

  Wieczór FortepianowyW ramach wydarzenie odbędzie się degustacja win.

  W czwartkowe wieczory zapraszamy na wieczory z muzyką poważną które poprowadzą wyjątkowo uzdolnieni muzycy z regionu i nie tylko. Każdy wieczór ma inną tematykę i inny motyw przewodni.

  Zespół La Folia powstał w czerwcu 2011 roku. Wtedy to właśnie trzy absolwentki wyższych studiów muzycznych: klawesynistka – Irmina Obońska, flecistka traverso – Karolina Jesionek oraz gambistka – Justyna Krusz, postanowiły wspólnie starać się o otwarcie klas instrumentów dawnych na poziomie szkoły muzycznej II stopnia. Aby zachęcić potencjalnych kandydatów do nauki gry na klawesynie, flecie traverso oraz violi da gamba, Irmina, Karolina i Justyna postanowiły stworzyć zespół, aby współdziałać nie tylko na gruncie edukacji młodzieży, ale także w przestrzeni koncertowej. Współpraca muzyczna okazała się niezwykle owocna! A nazwa La Folia oznaczająca „szaleństwo” trafnie obrazuje splot trzech nieco wybuchowych osobowości...

  Irmina Obońska
  – pianistka i klawesynistka. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak i w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego (dyplom z wyróżnieniem).
  Swoją działalność pianistyczną koncentruje wokół muzyki kameralnej z równym
  powodzeniem wykonując muzykę XX-wieczną jak klasyczną czy romantyczną. Jako klawesynistka, zadebiutowała w roku 2008 na V Śląskim Festiwalu Bachowskim, co zapoczątkowało proces poszerzania zainteresowań artystycznych o nowe obszary estetyczne, które objęły stopniowe wprowadzanie do repertuaru utworów wykonywanych nie tylko na klawesynie lecz również na innych klawiszowych instrumentach historycznych jak klawikord czy pianoforte. Artystka systematycznie doskonali swoje umiejętności uczestnicząc w kursach
  mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Leszka Kędrackiego, Władysława Kłosiewicza, Aline Zylberajch, Hermana Stindersa czy Ingomara Rainera.
  Irmina Obońska jest laureatką III nagrody na I Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu (2009).

  Karolina Jesionek - w 2008 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fletu współczesnego oraz Hochschule fur Kunste w Bremen w klasie Marteena Root (flet traverso). W 2011r. uzyskała dyplom Akademii Muzycznej w Bydgoszczy studiując w klasie fletu traverso Michaela Schmidt-Casdorffa, u którego obecnie kontynuuje naukę na Podyplomowym Studium Instrumentalistyki. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez pedagogów: A. Adorian, J. Balint, B. Csalog, Ł. Długosza, P. L. Grafa, J. Kotnowską, M. Kratochvilová, M. Wojciechowską, K. Zych, M. Urszula Bartkiewicz, Michael Schmidt-Casdorff, Irmgard Schaller, Christine Schornsheim, Markus Möllenbeck, Anton Birula, Jacqueline Ross, Marek Rzepka.
  Jest członkiem zespołu Laboratoire de la Musique, który  zwyciężył w konkursie zespołów muzyki dawnej, zatytułowanym Koncert na lunch  odbywającym się w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy (lipiec 2011 r.). Zespół zdobył także II nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na 11. Międzynarodowym Konkursie im. Biagio Mariniego w Niemczech. Od 2011 roku jest również członkiem zespołu muzyki dawnej La Folia.

  Justyna Krusz - po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wiolonczeli, rozpoczęła naukę gry na violi da gamba i podjęła studia w tym zakresie na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2006 roku, wraz z Capellą Cracoviensis, wzięła udział w nagraniu płyty: „Początki polifonii europejskiej”. W 2007 roku rozpoczęła studia zagraniczne w klasie violi da gamba Conservatoire de Musique w Grenoble (Francja). Studia odbyła pod kierunkiem Catherine Arnoux oraz Christine Plubeau uzyskując w 2010 roku francuski dyplom DEM (Diplôme d’Etudes Musicales). W tym samym roku została absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie.
  W 2011 roku wzięła udział w prawykonaniu oraz nagraniu płytowym Requiem zapomnianego polskiego kompozytora okresu baroku Andrzeja Siewińskiego.
  Jest współzałożycielką śląsko-małopolskiego zespołu viol da gamba Gambasada oraz zespołu muzyki dawnej La Folia. Współpracuje także z zespołami takimi jak: Capella Cracoviensis, Camerata Silesia, Parnassos, Polska Orkiestra XVIII wieku, Floripari, Extempore, Harmonia Sacra, Chorzowski Ośrodek Liturgiczny, Contento Core, Karpacka Orkiestra Barokowa.

  Program :
  Michaele Masciti (1664 - 1760) – Sonata triowa g- moll na flet, violę da gamba  i basso continuo
  Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Inwencje na klawesyn solo
  Marin Marais (1656 – 1728)  – wariacje na temat “La Folia” na violę  da gamba i basso continuo
  Joseph Bodin de Boismortiere (1689- 1755)  –  III Sonata z cyklu 6 sonat na flet i basso continuo
  Carl Friedrich Abel (1723- 1787) – Preludium i Allegro na  violę da gamba solo
  Michel de la Barre (1675- 1745)-   IX suita G – dur na flet traverso i basso continuo

  Czas trwania: około 60 minut