Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • sob
  14
  Sty
  2012

  Don't Ask Smingus

  20:00Bilety: 20 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu

  Don't Ask Smingus w Old Timers GarageOd kilku miesięcy zbierają bardzo pozytywne recenzje w prasie. Wychwala ich m.in. "Gazeta Wyborcza", gra radiowa Trójka, a zespół zagrał pierwszą trasę koncertową po Polsce. Mowa o grupie Don't Ask Smingus! To międzynarodowa kapela. W składzie ma przedstawicieli Polski, ale też Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Grupa, na co dzień stacjonująca w Krakowie, wypuściła w listopadzie debiutancki album "Landslide". Płyta zebrała świetne recenzje!

  Ciut więcej może wytłumaczyć wspomniana "Gazeta Wyborcza": Stylowy blues z odrobiną folkowego songwritingu, rockowe ballady spod znaku Johnny'ego Casha, zarażające uszy melodie. Całość brzmi zaskakująco spójnie, raz z rockowym sznytem, kiedy indziej z dobrą autorską piosenką w stylu Damiena Rice'a czy Jeffa Buckleya. Posłuchajcie Don't Ask Smingus! - pisał o zespole Mariusz Wiatrak w największym polskim dzienniku.

  Oto kilka recenzji, jakie otrzymała płyta "Landslide":

  Don't Ask Smingus to najbardziej obiecujący przedstawiciele krakowskiej sceny muzycznej. - Mariusz Wiatrak, "Gazeta Wyborcza".

  Nagrali materiał cudownie zespolony. Utwory sięgają głęboko. Nurkują w emocjach. Zespół ma pomysł. I dzięki temu ta płyta odniesie sukces! - Martyna Zagórska, "Elephant Shoe"

  Jeśli myślicie, że oryginalność w muzyce to zjawisko czasów minionych, to zapewne nie słyszeliście jeszcze tego, co ma Wam do zaproponowania Smingus - Rafał Ziemba, "Kulturatka"

  To płyta, która wyróżnia się muzyczną dojrzałością. Nie ma na niej przypadkowych dźwięków. Pełna jest spontaniczności, zwyczajnej radości grania oraz świeżości, której pozazdrościć by mógł niejeden rodzimy zespół. Całości uroku dodaje świetny głos wokalisty. - Wojciech Żurek, "Splot"

  Wróćmy do samej kapeli. Muzycy poznali się w Krakowie, gdzie na co dzień rezydują. Właśnie tam David Molus, przybysz z Wyspy i jego wierna gitara spotkali na swojej drodze Tomka Zapałę, bluesowego rewolwerowca. Nie połączyła ich wspólna mowa, ale zrobiły to znajome nuty: Dylan, Cash czy Yorke. Obaj panowie wyruszyli w muzyczną podróż. Zanim jeszcze wyjechali za rogatki dołączył do nich wędrowny bard, Amerykanin Thymn Chase. Wkrótce jego głos, klawisze i melodyka splotły się na dobre z wątkiem rozpoczętym przez Molusa i Zapałę - i tak ta historia trwa do dziś uzupełniona w trakcie przez basistę Jurka Drobota i perkusistę Jarka Wykę. Zespół gra rhythm'n'bluesa z rockowym zacięciem, głębokim sentymentem do folku, prawdziwym uczuciem dla funku i niegasnącą miłością do szarpiących duszę tekstów.

  Muzyka Don't Ask Smingus gościła wielokrotnie na antenie Programu III Polskiego Radia. Co ciekawe, w radiowej Trójce ich utwory pojawiały się w bardzo różnorodnych stylistycznie audycjach. Muzykę kapeli prezentowali zarówno Piotr Kaczkowski w kultowym programie "Minimax", ale też Jan Chojnacki w "Bielszym odcieniu bluesa" czy Mariusz Owczarek w "Mało obiektywnie".

  Album Don't Ask Smingus "Landslide" (Gusstaff Records/Borówka Music/Loose Wire) ukazał się w listopadzie. Premierę miał w radiowej Trójce. Od razu został Płytą Tygodnia w Radiu Kraków, fragmenty albumu grane były w dziesiątkach lokalnych rozgłośni w całej Polsce. Utwory z "Landslide" trafiły też na kilka list przebojów.

  Don't Ask Smingus tworzą: David Molus (śpiew i gitary), Tomasz Zapała (gitary), Thymn Chase (śpiew i instrumenty klawiszowe), Jurek Drobot (gitara basowa), Jarek Wyka (perkusja).