Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • nie
  16
  Paź
  2011

  Bernard Maseli - Diary Solo Concert

  20:00Bilety: 20 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu

  Bernard MaseliWibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem "WALK AWAY" na festiwalu "Jazz nad Odra" we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespól pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem "WALK AWAY" nagrał 12 płyt i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granica (czterokrotnie festiwal "Jazz Jamboree" w Warszawie, "Jak-Jazz" w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszula Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support). W latach 1985-87 współpracował z zespołem "YOUNG POWER", z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianista Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwa "BACK IN". Od 1995 roku rozpoczyna trwającą do dzisiaj współpracę ze znakomitym basista Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio "MUSIC PAINTERS" wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet oraz kwartet „Colors”,który w 2006 r. odbył dziewięcio koncertowe tournee europejskie wraz z wieloletnim perkusistą „Pat Metheny Group” Poulem Vertico ). Od kilku lat zajmuje się również produkcja muzyczna. Jako producent zaistniał płytami "Tylko Chopin" dla Lory Szafran,"Melodies" Anny Serafińskiej oraz płytami „The Globetrotters”,”Fairy Tales of the Trees”,”Both Sides” zespołu „The Globetrotters”. Również od 18 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej gdzie w 2002r.,po złożeniu przepisanych egzaminów, uzyskał tytuł doktora w zakresie dyscypliny artystycznej Jazz i Muzyka Estradowa. Często bierze w udział w charakterze zaproszonego gościa w bardzo różnych stylistycznie projektach-przykładem niech będą płyty Kasi Klich- „Lepszy Model”,Anny Marii Jopek-„Upojenie”czy zespołu CARRANTUOHILL-„Session Natural Irish & Jazz”(nagroda „Fryderyk 2006 w kategorii "Album Roku ETNO/FOLK").

  Bernard Maseli w Old Timers GarageW grudniu 2006 roku nawiązuję trwającą do dnia dzisiejszego współpracę ze znanym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem nagrywając na wibrafonie i kalimbie muzykę do filmu „Beautiful Country” w reżyserii Hansa Petera Molanda.Wraz z Z.Preisnerem nagrywam również płytę „Silence,Night & Dreams”.Płyta ta w bardzo krótkim czasie zyskuje status płyty złotej a jej światowa premiera ma miejsce w Grecji w historycznym amfiteatrze Herodes Atticus na Akropolu (z udziałem Contemporary Music Orchestra of ERT (Greek Radio and Television).Premiera angielska płyty odbyła się 02.12.2007r. w Barbican Hall w Londynie z towarzyszeniem chóru „Crouch End Festival Chorus” oraz legendarnej London Symphony Orchestra. Ostatnio wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą "The Globetrotters". Zespól w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są trzy płyty (2000r. "The Globetrotters",2003r. "Fairy Tales of the Trees" -z gościnnym udziałem m.in. basisty Krzysztofa Ścierańskiego oraz gitarzysty Deana Browna,2006r. "Both Sides"-kompozycja "All You Want" pochodząca z tegoż albumu przez szesnaście tygodni gościła na "Trójkowej Liście Przebojów" Marka Niedźwieckiego) oraz ponad 300 zagranych koncertów (m.in. 2003r.- Milenaris Center Budapeszt,2004r.- Jazz Jamboree JVC Festiwal Warszawa,2005r.- Jazz Festiwal w Kuwejcie,2005r.- World & Etno Fest Lewice,Słowacja). Wiosną 2001r. zespół „The Globetrotters” zaprasza na trasę koncertową znakomitego perkusjonistę Nippy Noyę (współ. m.in. B.Cobham, S.Getz, E.Burdon, A.Summers). Muzyk ten w sposób perfekcyjny uzupełnił brzmienie zespołu i w ten sposób jednorazowa przygoda koncertowa przerodziła się w stałą współpracę trwającą do dnia dzisiejszego. W 2009r.,po złożeniu przepisanych egzaminów, uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny artystycznej Jazz i Muzyka Estradowa. Bernard Maseli współpracował miedzy innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczynski, Eric Marienthal, Bob Malach , Matthew Garrison, Dave Samuels,Paco Sery,Victor Mendoza,Teresa Salgueiro,Zbigniew Preisner, Ewa Bem, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak,Anna Maria Jopek,Kasia Klich i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad czterdzieści płyt. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum" oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer (również za rok 2008).

  Bernard Maseli w Old Timers GarageProjekt solowy DIARY jest wynikiem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań muzyka,jego swoistym „muzycznym pamiętnikiem”.Artysta znany jest z łączenia różnorakich gatunków muzycznych z pewnością więc usłyszymy elementy jazzu ,rocka,funku,muzyki etnicznej i in. Sam o swoim solowym projekcie mówi; „Każdy koncert solowy jest dla mnie wielkim wyzwaniem zarówno mentalnym jak i czysto technicznym.Założeniem moim jest stworzenie w warunkach "live" wielu płaszczyzn dźwiękowych przy zachowaniu maksymalnej otwartości formy poszczególnych utworów. Staram się przy tym nie korzystać z tzw."maszyn",czyli wszelkiego rodzaju "looperów","drum maszyn" ect.Korzystam tylko z możliwości moich modułów dźwiękowych a w szczególności samego kontrolera,czyli mojego KAT-a Bernard słynie z żywiołowych wykonań a jego koncerty są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność w Polsce i na świecie już od dwudziestu czterech lat.