Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • sob
  05
  Lis
  2011

  Drake - Wieczór żeglarski

  20:00Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu

  Drake - Wieczór z muzyką żeglarskąZapraszamy na wieczór z muzyką żeglarską który poprowadzi zespół Drake. Zespół Drake powstał w Częstochowie na początku 2004 r. Stylistyka grupy łączy w sobie takie gatunki jak folk, szanty, etnomusic, zawdzięczając szeroką gamę możliwości brzmieniowych i aranżacyjnych swemu instrumentarium. Muzykę, którą wykonuje zespół nazwać można folkiem morskim, bo to morze jest głównym bohaterem utworów muzycznych. W tworzeniu autorskiej muzyki zespół inspiruje się folkiem celtyckim - tradycyjną muzyką Irlandii, a także innych krajów. Zespół Drake to przede wszystkim przebojowy zespół koncertowy, który porywa na koncertach nawet tych najbardziej opornych na żywe dźwięki; udowodnił to już na samym początku swojej przygody ze sceną wygrywając w pierwszym roku działalności przepustkę na Krakowski Festiwal Shanties, a także w latach następnych wygrywając festiwal we Wrocławiu (2006) czy zdobywając II nagrodę w Warszawie (2006). To, co wyróżniło zespół na ówczesnej scenie szantowo-folkowej to autorski, a nie zapożyczony repertuar oraz świetne aranżacje utworów wykonywanych na żywo. Aktualny skład zespołu: Sławomir Bielan-śpiew, bodhran, instr.perk. Andrzej Drzastwa-gitara basowa Wojciech Kotas-śpiew, whistle, flet, harmonijka ustna Piotr Pala-gitara elektroakustyczna, irish bouzouki, mandolina Bartłomiej Wręczycki-akordeon.

  Drake - Wieczór z muzyką żeglarskąDrake ma za sobą 250 koncertów w całej Polsce. Zespół przedstawiany i identyfikowany jako częstochowska wizytówka sceny szantowej i folkowej ma za sobą wiele cennych doświadczeń scenicznych. Z racji prezentowanego gatunku Drake występował m.in. na pokładzie legendarnych polskich żaglowców Dar Pomorza i Zawisza Czarny, koncertował też na pływającej scenie Jurajskiego Festiwalu Wodnego w Poraju koło Częstochowy. Dużym osiągnięciem jest zapewne czterokrotny z rzędu występ na zaliczanym do największych w Europie Krakowskim Festiwalu Shanties. Do godnych wymienienia występów należą też: - występ w Górnośląskim Centrum Kultury na koncercie głównym festiwalu Tratwa - występ w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu w ramach cyklu koncertowego Wieczory Szantowo-Folkowe - występ w sali koncertowej poznańskiego Centrum Kultury Zamek na festiwalu muzyki szantowej i folkowej. - koncert plenerowy w ramach Gdynia Sailing Days 2010.

  Drake - Wieczór z muzyką żeglarskąPierwszą oficjalną płytę („Talizman”) zespół wydał w 2007 roku. Instytucjonalnie wydawcą płyty była Fundacja Nasze Miasto Wrocław, która nagrodziła w ten sposób I miejsce, jakie zespół Drake zajął na Festiwalu Szant i Folk we Wrocławiu. Płyta Talizman została nominowana do nagrody Płyta Roku 2007 przez odbiorców portalu Szantymaniak.pl w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Została także dostrzeżona przez czytelników portalu folkowa.art.pl ciesząc się pozytywnymi opisami recenzentów i opiniami słuchaczy. Jeden z utworów zespołu Drake został zawarty na albumie w ramach ogólnopolskiego projektu „Zobaczyć Morze”. Projekt ten to charytatywna forma pomocy dla stowarzyszenia organizującego terapię, rehabilitację, rewalidację oraz wypoczynek dla ludzi niepełnosprawnych, chcących poznać świat żeglarstwa. Po sukcesie pierwszej płyty DRAKE zarejestrował w studio nagrań utwór, pt.: „Fram 1912” – singiel będący wczesną zapowiedzią następnego albumu zespołu. Do utworu tego Telewizja Polska Katowice nagrała teledysk, który już dzisiaj można zobaczyć podczas bieżących emisji na kanale TVP INFO Katowice. Druga zapowiedź studyjna nowej płyty także nie pozostała bez echa. Tym razem odmienna od żywiołowych kompozycji, majestatyczna w formie i nastrojowa ballada morska ”Duchy Wybrzeża” zajęła w 2010 roku pierwsze miejsce na Regionalnej Liście Przebojów Gazety Wyborczej. W roku 2011 ukazała się druga płyta zespołu zawierająca 10 utworów - „Legenda”.

  Strona internetowa: www.drake.art.pl
  Czas trwania koncertu: 1,2 godz. (3 x 40 min.)