Minione wydarzenia

Informacje o wydarzeniu:

 • czw
  14
  Kwi
  2011

  Jarek Śmietana

  19:00Bilety: 40 zł

   

  Jarek Śmietana w Old Timers GarageJarosław Śmietana jest najwybitniejszym polskim gitarzystą i kompozytorem jazzowym znanym i uznanym w całej Europie a także wielu krajach świata. W swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu  – Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej jak m.i: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wroblewski. Swoje najnowsze płyty autorskie nagrał w prestiżowych studiach Nowego Yorku. Od 2002 roku został zaproszony do zespołu skrzypka światowej sławy Nigela Kennedy z którym współpracuje do dzisiaj.

  Wydał 31 płyt autorskich w których występuje jako solista i leader – za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads w roku 1998 otrzymał laur Fryderyka. Jego dyskografia jest znacznie szersza, nagrał ponad 50 płyt z innymi artystami. Od ponad dwudziestu lat fachowe pisma muzyczne ("Jazz Forum", "Gitara i Bass") uznają go w ankietach za najwybitniejszego gitarzystę jazzowego nie tylko w Polsce.

  Twórczość Jarosława Śmietany nie zamyka się w ścisłych ramach  jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisze utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną , a także na potrzeby baletu czy teatru i filmu. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą . W roku bieżącym otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej  "Złoty Laur" za mistrzowstwo w sztuce .

  Jego suita baletowa "Światy równoległe" została wystawiona na deskach Opery w Krakowie w październiku 2002 z wielkim aplauzem – Artysta wraz ze swoim zespołem połączył to co wydaje się niemożliwe w jazzie - precyzyjną, zawartą w ścisłe ramy improwizację która razem z baletem klasycznym stworzyła jedność ...

  Wydarzeniem artystycznym roku 2002 były Zaduszki jazzowe w Filharmonii Krakowskiej. Jarosław Śmietana napisał na ten koncert specjalnie dla skrzypka  Nigela Kennedy "Suitę jesienną" na dwóch solistow, kwartet jazzowy i kwintet dęty (flet, obój, klarnet, fagot, waltornia). Piękno utworu, świetne poprowadzenie zespołu sprawiło, że ten koncert fantastycznie przyjęła publiczność i krytyka . Kennedy wykonuje ten utwór  na swoich trasach koncertowych na całym świecie.

  Śmietana komponuje i aranżuje także dla wybitnych postaci sceny teatralno-estradowej. Ostatnio współpraca artysty z aktorką Beatą Rybotycką zaowocowała płytą "Szurum Burum" i pięknym recitalem, nastrojowo lirycznym wykonywanym w krakowskim Teatrze STU. Jarosław Śmietana najczęściej jednak koncertuje ze swoim jazzowym trio i kwartetem  a także w programach specjalnych z Nigelem Kennedy i innymi zaproszonymi na tę okoliczność gwiazdami swiatowego jazzu.